Sistem koji se odnosi na zdravstvenu bezbednost hrane predstavlja sistem za kontrolu proizvodnje, skladištenje i distribuciju bezbednih prehrambenih proizvoda. Proizvod može biti bezbedan samo ako postoje pravila i propisi koji se moraju primenjivati od prijema sirovine do njenog posluživanja/prodaje krajnjem korisniku.
Osnovna korist koju vam donosi implementacija HACCP sistema je zdravstveno bezbedan proizvod, bezbednost vaših potrošača i vaša lična bezbednost, jer i vi sami konzumirate hranu.
Zakonska obaveza svakog proizvođača je da tržištu pruži higijenski ispravan i bezbedan proizvod. Samom implementacijom prilikom kupovine, potrošači ne razmišljaju o bezbednosti proizvoda već se podrazumeva da je svaki takav proizvod zdravstveno bezbedan.
Sistem upravljanja bezbednosti hrane HACCP sistem ima za cilj da:
- Definiše kritične i kontrolne tačke, oceni i kontroliše opasnosti koje bi mogle da utiču na bezbednost hrane (analiza i kontrola potencijalnih bioloških, hemijskih, fizičkih i senzorskih opasnosti, od prijema sirovine do distribucije finalnog proizvoda);
Obezbedi visok nivo održavanja higijene objekata, lične higijene zaposolenih, podigne svest zaposlenih kroz stalne edukacije, pravilno postupanja sa posetiocima, evidenciju i kontrolu ulaznih sirovina, kontrolu procesa proizvodnje, evidenciju i finalnu kontrolu gotovog proizvoda.
IMPLEMENTACIJA HACCP SISTEMA
1. PROJEKTOVANJE
Tehno i oprema Inženjering vrši projektovanje i opremanje profesionalnom ugostiteljskom opremom sa celokupnim tehnološkim procesom (tehnologijom kuhinje) sa ispunjenim sanitarnim i higijenskim uslovima prema važećem Zakonu.
2. KONSALTING O IMPLEMENTACIJI SISTEMA U ORGANIZACIJI
Imenovanje tima u organizacionoj jedinici koji imaju određene odgovornosti i unapred određene ciljeve da svojim radom utiču na zdravstvenu bezbednost proizvoda.
3. KONSALTING U IZRADI DOKUMENTACIJE
Dokumentacija sistema HACCP zavisi od oblasti poslovanja organizacije, njene veličine i složenosti procesa. Mora biti usmerena na unapred određene kritične i kontrolne tačke i na aktuelne zakonske regulative, kao i svakodnevne radne zadatke. Sama dokumentacija ne sme biti opterećujuća za zaposlene u njihovim svakodnevnim aktivnostima.
4. KONSALTING U FINALNOJ KONTROLI I PRIPREMI ZA SERTIFIKACIJU KOJA NIJE OBAVEZUJUĆA
Finalna kontrola i priprema za sertifikaciju podrazumeva sprovođenje aktivnosti i ocenjivanje usaglašenosti uspostavljenog sistema bezbednosti hrane i provera primene uspostavljene dokumentacije. Prikupljaju se objektivni dokazi o funkcionisanju Sistema, a nakon toga se izrađuje izveštaj sa interne provere, pokreću korektivne mere, ukoliko ih ima, i priprema dokumentacija za sprovođenje preispitivanja od strane rukovodstva. Organizuje se završni sastanak, a nakon toga organizacija je spremna za sertifikacionu proveru.
Konsalting preporuka
Svaki pravni subjekat u poslovanju hranom, prema važećim zakonima, obavezan je da implementira (primenjuje) HACCP, ali ne i da poseduje sertifikate.
Implementacija HACCP sistema može da zahteva izvesna finansijska ulaganja u infrastrukturu ili resurse organizacije (poslovne ili proizvodne prostorije, zaposlene, opremu i sl.), koja su uslovljena Zakonom o sanitarnim uslovima u objektu i pravilniku o zdravstvenoj bezbednosti hrane kako bi se zadovoljio inspekcijski nadzor.